Головна » 2016 » Березень » 23 » Відкриття виставки "Крим-це Україна"
15:44
Відкриття виставки "Крим-це Україна"
КРИМ – ЦЕ УКРАЇНА

Виставка під такою назвою відкрилася днями в Чернігівському обласному художньому музеї ім.Григорія Галагана.
На виставці представлені живописні твори з фондів музею,а також надані Чернігівським обласним осередком Національної спілки художників України.
Оскільки тема Криму зараз є особливо актуальною, то логічним продовженням відкриття виставки стала презентація документального фільму «Острів Крим. Дежавю» та зустріч з режисером Ігорем Чайкою.

На художній карті України мистецтво Криму залишається малодослідженим у контексті вітчизняного культурного процесу. Однак питання регіональної культурної автентичності набуває нової актуальності, зважаючи на проблеми збереження цілісності української держави, культурно-суспільної інтеграції всіх її регіонів, кожен з яких додає до загального цілого особливості свого неповторного історичного та культурного досвіду.
Крим завжди славився мальовничістю, а його краєвиди, сповнені сонцем, теплом, яскравими барвами, в усі часи надихали поетів і письменників, музикантів і художників. Кінематографісти використовували півострів для зйомок фільмів, в яких потрібно було показати Італію, Іспанію, Францію, Грецію.
Із цією землею нерозривно пов’язаний життєвий і творчий шлях Івана Айвазовського та Миколи Самокиша. Історично півострів був улюбленим місцем відпочинку творчої еліти. У Гурзуфі 1910 року К.. Коровін побудував художню майстерню, де гостювали і працювали В. Сєров, В. Суріков, І. Шишкін, Ф. Васильєв. З 1947 р. вона стала Будинком творчості імені К. Коровіна, куди більше століття приїздили відпочивати і працювати художники з усього світу.
Організатором школи кримського образотворчого мистецтва вважається Микола Самокиш (1860-1944), який започаткував у Сімферополі власну художню студію, де згодом було відкрито художнє училище. У цьому навчальному закладі сформувався особливий стиль із енергійною манерою письма і оптимістичною кольоровою гамою, що тяжів до імпресіонізму. Саме з цими особливостями нині асоціюється кримська школа живопису – дуже своєрідна і легко впізнавана завдяки візуальній легкості та яскравості.
Гордістю кримського живопису є мистці, які задали тон усім наступним поколінням  це народні художники Федір Захаров і Валентина Цвєткова. Пейзажі і натюрморти Федора Захарова (1919-1994), який виховав цілу плеяду талановитих мистців, відрізняються високим професіоналізмом, продуманим композиційним рішенням, насиченістю колірної гами («Троянди». 1981.). Особливою внутрішньою силою і темпераментом вражає "Весняний натюрморт із японською айвою". 1971-72 рр. народного художника, одного з найкращих майстрів цього жанру в Україні, Валентини Цвєткової (1917-2007), де спостерігається характерне для кримської школи поєднання натюрморту з пейзажем.
Уособленням щедрого кримського літа є пейзаж заслуженого художника АР Крим Сергія Бакаєва (1922-2010) "Над Гурзуфом". 1960., сповнений сонця і яскравих кольорів. Екзотика півдня відображена в картині народного художника України, почесного академіка Кримскої Академії наук Віктора Толочка (1922-2006) "Квітучі сади". 1979., написаній в імпресіоністичній манері. Серед пишного бенкету барв і світла вирізняється суворий індустріальний пейзаж ще одного представника кримської художньої школи – Леоніда Мельникова (1927 р.н.) "Ранок у бухті". 1960., в якому оспівується людська праця на тлі краси і величі моря.
Найближчою до кримської школи за особливостями передачі освітлення і колориту південного краю є одеська школа, представлена камерним ліричним пейзажем народного художника України Костянтина Ломикіна (1924-1993) "У Криму".1953.
До відображення кримської природи активно зверталися представники інших регіонів України, які регулярно приїздили в Крим на пленер, тим самим сприяючи процесу обміну досвідом і творчої взаємодії. Саме у кримських пейзажах повною мірою проявилася яскрава індивідуальність цих художників. Зокрема, всю велич і нестримну силу динамічної морської стихії передає марина "Поблизу Симеїзу". 1957. Георгія Толпєкіна (1922-1990). Чистими оптимістичними барвами сповнені пейзажі Віктора Бабенцова (1921-2012) і Степана Кошового (1921-1977), що поєднують імпресіоністичну манеру письма з продуктивним переосмисленням принципів реалістичного пейзажу. Привертає увагу натюрморт Ольги Сльоти (1947 р.н.) на тлі кримського пейзажу. Дійсний член Національної академії мистецтв України, народний художник Михайло Гуйда (1954 р.н.) у картині "Нічний Гурзуф". 1984. передає особливу атмосферу таємничості та недомовленості південної ночі.
Цікаву інтерпретацію образу Криму знаходимо у мистців Сіверщини. Невеликі за розміром роботи етюдного характеру Леоніда Петровського (1897- ?) "Ялта". 1956. і Володимира Мацка (1920-1971) "Сімеїз. Скеля "Діва". 1970.  прекрасні взірці віртуозного втілення стану природи. Одним із найвідоміших співців кримської природи був Петро Орел (1931-2004), який писав море, неповторний рослинний світ і архітектурні споруди з особливою поетичністю, почуттям повної гармонії з оточуючим світом. Органічним поєднанням кращих традицій чернігівської і кримської школи живопису є ліричні морські пейзажі та затишний кримський дворик Миколи Гайдука  випускника художнього училища ім. М. Самокиша. Творчість Леоніда Заборовського візуально нагадує південну школу експресивним мазком і насиченим святковим колоритом ("Гурзуфська бухта".2004., "Вечоріє". 2010.). У власній творчій манері осмислюють образ кримської землі Леонід Чікін (1935-2011), Діана Варакута (1949 р.н.), Віталій Василевський (1950 р.н.), Володимир Наталушко (1971 р.н.), їх палітри набувають чистоти, свіжості та яскравості кольору і виражають радість буття.
Таким чином, художнє мистецтво Кримського півострова з ХІХ ст. і до сьогодення налаштоване на діалог із сучасною українською і світовою культурою. Художні традиції Криму примножили естетичні цінності вітчизняного мистецтва і стали невід’ємною складовою українських і світових культурних процесів.

Марина Гриценко,завідуюча сектором декоративно-ужиткового мистецтва ЧОХМ ім.Г.ГалаганаQR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Категорія: Виставки | Переглядів: 1056 | Додав: Острякова | Теги: Чернігівський обласний художній муз, Виставка Крим-це Україна | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: