Головна » 2013 » Вересень » 26 » Панно "Біле і чорне " з приватної колекції Тараса Максим'юка в Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана
20:35
Панно "Біле і чорне " з приватної колекції Тараса Максим'юка в Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана
26 вересня у Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відбулось відкриття мандрівної виставки одного твору панно «Біле і чорне» видатного українського художника і літератора (поета, прозаїка, драматурга, перекладача) Михайла Жука (1833-1964) з приватної збірки заслуженого працівника культури України Тараса Максим’юка (Одеса). Проект приурочений 130-річчю від дня народження Михайла Жука.
Михайло Іванович Жук народився 20 вересня 1883 року в містечку Каховка Таврійської губернії. В середині 90-х років родина Жуків переїхала до Києва, де Михайло закінчив рисувальну школу Миколи Мурашка, а з 1900 по 1904 рік навчався в Академії красних мистецтв у Кракові.
Після повернення на Україну Михайло Жук оселяється в Чернігові, де входить до осередку активістів української громади і стає одним із найближчих друзів Михайла Коцюбинського. Під час викладацької діяльності у Духовній семінарії Михайло Іванович знайомиться із талановитим учнем – поетом-початківцем Павлом Тичиною.
У 1912 році Михайло Жук починає працювати над найбільшим своїм художнім твором у стилі сецесії під загадковою назвою «Біле і чорне». Приблизно в той же період часу Павло Тичина, переживаючи болючий розрив зі своїм першим коханням, донькою чернігівського поета і драматурга І.Вороньківського Поліною Коновал, пише цикл віршів «Панахидні співи». Михайло Жук прямо чи опосередковано, відтворив цей сюжет у своїй картині.
У 1918 році панно «Біле і чорне» було видане на листівці видавництва «Вернигора». У 1929-1930 роках воно репродукується в єдиному за життя художника альбомі, що вийшов у Харкові. З тих часів аж до 1972 року воно зникає з поля зору шанувальників мистецтва.Саме тоді його придбав одеський колекціонер, нині - заслужений працівник культури України Тарас Максим’юк, який і повернув твір поціновувачам.
З 1988 року панно «Біле і чорне» експонується у виставкових залах музеїв ряду міст світу (Одеса, Київ,Чернігів,Чікаго та Нью-Йорк). З 2011року розпочалась нова всеукраїнська акція «Мандрівна виставка одного твору». Початковим її етапом став Львів, а наступними Луцьк, Житомир, Вінниця, Хмельницький. І нарешті знову Чернігів.
Урочиста презентація виставки у Чернігівському художньому музеї імені Григорія Галагана відбулася з нагоди 130-річчя від дня народження Михайла Жука та 30-річчя музею за участю Надзвичайного та Повноважного Посла Королівства Нідерландів в Україні п.Кейса Кломпенхауера, генерального директора ВТ «Пластикс-Україна», президента Міжнародного Союзу Польських Підприємців України Іренеуша Дерека представників влади, художників та інших гостей.


QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Категорія: Виставки | Переглядів: 2061 | Додав: Острякова | Теги: Тарас Максим’юк, Чернігівський обласний художній муз, панно Біле і чорне, Михайло Жук | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: