Головна » 2016 » Вересень » 20 » Безцінний скарб із Чернігівського художнього музею може поїхати до Нідерландів
11:18
Безцінний скарб із Чернігівського художнього музею може поїхати до Нідерландів
У нашому художньому музеї зберігається справжній скарб — картина нідерландського художника XVII століття Гендріка Тербрюггена «Концерт». Так назвали картину працівники музею, яку назву вона мала насправді — невідомо. В Україні більше робіт Тербрюггена немає. На території колишнього Радянського Союзу є ще дві картини цього нідерландця — одна зберігається в Ермітажі, друга — в Іркутську. Загалом же в світі збереглося близько 80 полотен художника.

І ось картиною із нашого музею зацікавилися на батьківщині Тербрюггена — у Нідерландах. Побачити на власні очі шедевр митця до Чернігова приїхали представники фундації «Платформа співпраці Нідерланди — Україна» Лідія Доннерс-Мунт та її колеги. Метою візиту стало детальне вивчення інформації щодо оригінальності та попереднє обговорення можливості показу картини в музеї Нідерландів. До речі, пані Лідія має українське коріння, тож не полишає зв’язків із батьківщиною та разом із чоловіком Хенком від щирого серця допомагає українцям.

За словами Ірини Ральченко, якщо вдасться досягти згоди, «нідерландець», правда, на деякий час, може повернутися на свою батьківщину — на показ до Утрехського музею. Нині полотно перебуває під посиленою охороною та увагою фахівців.

Злидні й слава малого нідерландця

Як складалася доля картини в 17–19 століттях — невідомо. Проте є інформація, що в 20-х роках минулого століття вона зберігалася в музейному фонді в Ленінграді. У 1928 році картина якимось дивом потрапила до Прилуцького музею.

Під час окупації тодішньому директору музею вдалося врятувати експонати, а ось життя його самого виявилося нікому не потрібним — після звільнення міста його заарештували. Новопризначений начальник абсолютно не розумів художньої цінності того, що йому доручили зберігати, і навіть називав його «непотребом». А якщо це непотріб, то і ставлення до нього відповідне: шедеври світового живопису валялися просто в сараї серед купи сміття. Врятоване завантажили у два залізничні вагони! Серед цього всього було й полотно Тербрюггена. Картина настільки погано збереглася, що фахівець із Третьяковської галереї, якого запросили оглянути знахідку, назвав її поганою копією з Караваджо. А коли реставратор змив шар старого лаку, відкрився дивовижний живопис, який міг належати лише видатному майстру.
Ірина Ральченко, директор Художнього музею ім. Г. Галагана, розповідає, як відбувалися пошуки — чиєму ж пензлю належить картина? Займалася цим досвідчений мистецтвознавець Світлана Ключнік. До її рук випадково потрапив буклет із роботами нідерландських живописців, серед яких був портрет пензля Тербрюггена. І вона зрозуміла, у якому напрямку потрібно шукати. Тепер необхідно було відшукати автограф художника на картині.
Коли вона вже всоте розглядала картину, до неї підійшов майже сліпий хлопчик і запитав, що вона шукає. Коли почув відповідь, запитав: «Хочете, я знайду?» І він знайшов! Підпис виявився на деці клавесину, який зображений у центрі полотна. Там було написано Хендрік Тербрюгген, 1626 рік.

Потім роботу повезли до Ленінграда, де обстежили під рентгеном, а після того довго реставрували. У 1989 році «Концерт» Тербрюггена вперше з’явився перед публікою. Він був «зіркою» на виставці «Відроджені шедеври» в Москві.

Справжній детектив

«Концерт» став одним із десяти експонатів, які були викрадені з Художнього музею в 1997 році.
Невідомі зловмисники відключили сигналізацію, пробралися до музею, зв’язали сторожа й винесли художні полотна та скульптури. На той час фахівці оцінювали вартість викраденого в сотні тисяч, якщо не в мільйони доларів за аукціонними цінами. А про саме пограбування дізналися завдяки «Концерту».

Скоріше за все, картина не влізла в багажник автівки, тож злодії її просто викинули. Повернув скарб місцевий рибалка, який знайшов картину по дорозі на ранкову риболовлю. Як згадує Ірина Ральченко, директор Чернігівського обласного художнього музею ім. Григорія Галагана, чоловік прийшов до музею, постукав і каже: «Може, це ваше загубилося?»

Між іншим, «Концерт» був найціннішим із того, що могли викрасти зловмисники. Сьогодні вартість робіт Тербрюггена оцінюється величезними сумами.

Марта ЄЛІСЄЄВА

За матеріалами газети "Чернігівські відомості"
http://www.vid.cn.ua/

[c]

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Категорія: Різне | Переглядів: 593 | Додав: Svitdem | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 Геннадій  
Щиро бажаю успіху! Це було б чудово - показати картину в Утрехті!

Ім`я *:
Email *:
Код *: