Про музей
У своїй відомій книзі “Життя музею” Олександр Крейн, тодішній директор Державного музею О.С.Пушкіна в Москві, дуже влучно підмітив, що “Однажды родившись, музей не остается неизменным. Его жизнь – накопление качеств, цель новых и новых обновлений, рождений”. Дійсно, це стосується, мабуть, кожного музею, хоча, звичайно, історії у всіх різні.

Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана один з наймолодших в Україні. Його було створено на базі художнього відділу Чернігівського історичного музею (зараз музей ім. В.В.Тарновського) згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР від 12 червня 1979 року. У ній, зокрема, зазначалось, що у фондах Чернігівського історичного музею зберігається унікальна колекція творів образотворчого та декоративного мистецтва, що нараховує понад 8 тисяч експонатів.

У грудні 1981 року було прийнято відповідне рішення облвиконкому, в якому передбачалась побудова в Чернігові додаткової до плану школи на 1167 місць, в яку потрібно було переселити школу № 2, бо вона знаходилась в зоні державного історико-архітектурного заповідника на Валу поряд з історичним музеєм.

Нову школу побудували, а у березні 1983 року вийшла ще одна Постанова Ради Міністрів “Про створення художнього музею в місті Чернігові”, згідно з якою наприкінці серпня цього року приміщення школи № 2 було передано обласному управлінню культури для організації в ньому художнього музею зі штатними розписом 15,5 одиниць. Виконуючою обов’язки директора була призначена С.В.Ключник.Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана, розташований на території древнього княжого міста, у пам'ятці архітектури XIX століття, навіть зовні відповідає уявленню про музей як про місце, що несе на собі відбиток часу, відблиск історії та культури нашого народу.
Подібне до нього і музейне зібрання, яке нараховує близько 8 тисяч творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, починаючи з XVI століття і до сьогодення. Основу його складає унікальна колекція Галаганів, репрезентована творами західноєвропейського та вітчизняного мистецтва XVII-XIX століть, народною картиною, зокрема славнозвісними Козаками Мамаями, портретами представників восьми поколінь цього знаного козацько-старшинського роду та їх відомих родичів – Розумовських, Дараганів, Маркевичів, Ламсдорфів.

Чільне місце в музейній колекції посідають твори іконопису, здебільшого українського, серед яких канонічний „Архистратиг Михаїл”, колекція Богородичних ікон, самобутня народна ікона зі своєрідним трактуванням того чи іншого образу святого – покровителя.
Значною є і збірка творів відомих українських та російських художників – академістів, серед яких „Ворожіння дівчат на вінках про заміжжя” І.Соколова, „Готичний місток у Сокиринському парку” О.Волоскова, „Осіння оранка в Малоросії” М.Клодта, „Буря на морі” І.Айвазовського та багатьох інших.

Невеликою, але достатньо цікавою є колекція західноєвропейського живопису, зокрема творів італійських художників ХУП-ХУШ століть, здебільшого, на жаль, невідомих. Голландський та фламандський живопис знайомить з творами батального та побутового жанру – „Військовий табір” П.Блумена ван Стандарта, „В корчмі” Ф.Швеєра, різноманітними натюрмортами, полотнами на міфологічні та євангельські сюжети. Окрасою збірки, безумовно, є живописне полотно „Концерт” відомого голландського художника Х.Тербрюггена, датоване 1626 роком.

Мистецтво Франції XVIII-XIX століть представлено іменами таких знаних майстрів як Г.Робер, Ж.Мейссоньє, Ж.Трезер, Е.Фальконе, Ф.Помпон.
Найбільшу частку музейної колекції складають твори українських корифеїв ХХ століття – М.Жука, М.Самокиша, С.Шишка, М.Глущенка, С.Григор”єва, М.Дерегуса, Т.Яблонської, А.Коцки та багатьох інших представників соцреалізму.

Значну частину фондового зібрання складають твори декоративно-ужиткового мистецтва України, створені як художниками-професіоналами, так і самобутніми майстрами протягом майже двох століть. Аплікація, вишивка та розпис, вироби зі скла та порцеляни, кераміки та дерева представлені відомими іменами родини Саєнків, М.Тимченко, М.Примаченко, І.Апполонова, Г.Денисенка, А.Штепи та багатьох інших знаних майстрів.
Самобутньою є і колекція народної іграшки України, Росії та Білорусії, що налічує близько 350 експонатів з дерева, глини, соломи та тіста, і є яскравим проявом національної культури наших народів.
Навіть не володіючи вичерпною повнотою, колекція Чернігівського художнього музею є доволі цікавою і має справжні шедеври, що й дозволяє назвати її справжнім островом скарбів у безмежному океані мистецтва.

Варто побачити: ікону двобічну «Покрова Богородиці.Розп’яття.» (ІІ пол. XVII ст.), колекцію народної картини, твір Г.Тербрюггена «Концерт» (1626), портрети родини Галаганів, картини С.Шишка.


QR-код - скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Рекомендуємо натискати на QR-зображення для сканування в повному розмірі.

ENG

RUS